Dovolená Kréta
27.9. – 8.10.07
Pro tento rok jsme se rozhodli, že prožijeme dovolenou na ostrově Kréta. Ostrov je velký, že ho nelze poznat za jeden pobyt. Délka ostrova je 260 km a od severu na jih 60 km.
Vybrali jsme si cestovní kancelář VTT, s kterou jsme již byli na předešlých dovolených a byli jsme spokojeni, jak s organizací, tak přístupem cestovní kanceláře.
Letos jsme jeli poprvé s naším druhým synem Lukáškem. Bylo mu 1 a ¾ roku. Trochu jsme se obávali, jak to zvládne, ale naše obavy byly docela zbytečné.
Ačkoliv jsme odjížděli svozem z Liberce v půlnoci na letiště, moc toho kluci nenaspali, ale po cestě se mohli na chvíli prospat.
Náš let byl naplánovaný na 5 hodinu ranní. Vše dobře klaplo a opravdu v 5 hodin jsme vzlétli. Náš starší Tomášek se již těšil na let, jak bude moct vše sledovat z okénka.
Jelikož byly turbulence, museli jsme být připoutáni, což se nelíbilo Lukáškovi, neboť mi seděl na klíně a bylo to pro něho nepohodlné. Ale v půl 9 místního času jsme úspěšně přistáli na ostrově Kréta.
Hotel nabízel polopenzi a all inclusive, ale jelikož jsme cestovali s dětma, tak jsme raději volili all inclusive. Jídla bylo dostatek, velký výběr a velmi chutně uvařené.
Hned druhý den manžel navštívil v Málii vykopávky. Cesta vede při pobřeží a je daleko zhruba 5 km.
Na další dny naší dovolené jsme si vypůjčili auto a rozhodli jsme se poznat krásy Kréty sami individuálně.
Naše první cesta vedla na Spinalóngu.
Vyrazili jsme ráno po snídani, neboť naše cesta, která byla před námi, byla dlouhá. Nejprve jsme se zastavili v krásném městě Agios Nikólaos, které vyniká strhující polohou v zátoce Mirabellou. Středem letoviska se stal přístav a 64 m hluboké jezero Almyrí zvané též Voulisméni. Přímo na sever od města je vidět kostelík Alois Nikólaos , který dal městu jméno.
Dále jsme pokračovali do Eloundy, která dnes vyniká především dlouhými písečnými plážemi a spoustou krásných luxusních hotelů. Od Eloundy jsme sjeli do Plaky, která byla pro nás nástupní stanicí na poloostrov Spinalónga. Po mnoho let odolávala náporu Turků a naposledy – až do poloviny 50. let 20. století sloužila jako hospic pro malomocné. Dnes na ostrov převážejí turisty výletní čluny.
Druhý výlet, kam jsme měli namířeno směřoval do Siteíe a do palmového háje Vai.
Jeli jsme přes Agios Nikólaos až do Siteíe . Cesta k Siteíi se vine jednou z nejkrásnějších scenérií na Krétě. Jak se přibližujete k Siteíí, krajina přechází v pusté kopce a vinice.
Sitia vznikla až ve 4. století po Kristu. Řadí se mezi moderní města. Uprostřed staré čtvrti se prostírá přístav s tavernami a kavárnami soustředěnými na nábřeží. Nad severním koncem přístavu se rýsuje benátská pevnost, nyní divadlo pod širým nebem.
Poté jsme jeli na exotickou pláž Vai, která se může pochlubit v Evropě údajně ojedinělým hustým palmovým hájem, který existoval již ve starověku. Přestože je zde v sezóně hlava na hlavě, je zde pouze jedna taverna, určitě se vyplatí na tuto palmovou alej podívat.
Třetí cesta nás vedla směrem Réthymno a palác Knossos.
Taverny a bary na nábřeží Réthymna jsou ohniskem společenského života místních obyvatel.
Po celé délce jsou písečné pláže a na západním konci se nachází malý vnitřní přístav. Zrestaurovaný maják ze 13.stol. spočívá na molu. Nad vnitřním přístavem vévodí městu pevnost. V 16. stol. ji navrhli Pallaviciniové, aby chránila přístav před vpády pirátů. V roce 1538 Réthymno zpustošil Barbarossa a nájezdy Turků. Hradby zůstaly povětšinou neporušené.
Uvnitř je vidět mešita, kostelík a části domu.
Palác Knossos byl zbudovaný v roce 1900 před Kristem, ale byl při zemětřesení v roce 1700 před Kristem zničen, ale záhy byl zcela přestavěn. Nynější pozůstatky patří takřka výhradně tomuto druhému paláci. Středobodem areálu je rozsáhlé nádvoří. U něj se nachází mnoho nejdůležitějších částí paláce. Původní fresky opatruje Archeologické muzeum v Herákliónu.
Palác Knossos se podrobil v roce 1900 – 29 důmyslné rekonstrukci. Třebaže jeho pojetí je předmětem sporů, restaurace druhého paláce umožňuje nahlédnout do života Kréťanů v mínojském období do takové hloubky, jakou stěží nabízí kterýkoliv palác na ostrově. Palác měl více než 1000 místností a požíval luxusu kanalizační sítě, splachovacích toalet a dlážděných cest. Podle pověsti se pod Knossosem rozprostíral labyrint určený k uvěznění Mínótaura. Tato nestvůra s býčí hlavou a lidským tělem se narodila choti krále Mína Pásifaé a zabít se jí podařilo až Théseovi s pomocí Mínóovy dcery Ariadny.
Čtvrtý výlet byl lodí na ostrov Santoríni.
Jelikož plavba lodí trvá 4 hodiny, chtěli jsme zvolit plavbu rychlolodí, ale ačkoliv byl velký vítr a vlny, tak rychloloď nemohla vyplout. Tudíž jsme jeli velkou lodí. Ráno byl odjezd před 5 hodinou z hotelu do Héraklionu a od tamtud jsme se nalodili na loď. Plavba byla krásná, loď nabízela restauraci, divadlo, bazén a jiné vyžití pro zpestření plavby.
Navzdory turistickému ruchu si uchoval někdejší kouzlo, jež mu propůjčují mimo jiné bělostné vesničky jakoby zavěšené na sopečných útesech nad plážemi černým pískem.
Firá neboli také Thíra je správním střediskem Santoríni. Bylo založeno na sklonku 18. století, když se ostrované přestěhovali z benátské pevnosti Skáros na roviny na útesech, aby měli snadnější přístup k moři.
Po ničivém zemětřesení v roce 1956 musela být Firá obnovena. Svahovité město vyniká kostely s kopulemi a jeskyními obydleními s valenými klenbami. Překypuje hotely, bary, restauracemi, s úžasnou polohou na okraji kaldery – odkud při západu slunce je neskutečný pohled.
Malý přístav Skála Firón je 270m pod Firou a dostanete se sem buď lanovkou, nebo po 580 schodech. Firu tvoří křivolaké dlážděné uličky .
Kromě Firy jsme navštívili také město Oía s jejíž domy a kostely mají typicky modré kopule střech domů a také město Pyrgos z něhož je hezký výhled na celý ostrov. Na Santorini mnoho dalších krásných míst, ale tam jsme se z časového presu bohužel nestali. Čekala nám cesta na zpět. Do hotelu jsme se vrátili ve 23 hodin.
Poslední výlet pro děti jsme podnikli do Akvária nedaleko Chersonissos. Pro děti to byl krásný zážitek, když kolem nich plavali žraloci, rejnoci a jiné krásné ryby. U vchodu jsme si za 2 eura půjčili aparát, kde jste si u daného akvária navolili číslo a česky Vám řekli výklad o rybách.
Počasí se nám opravdu vydařilo, každý den 25 st. a moře též 25 st.
Martin, Pavlína, Tomášek a Lukášek
Náhledy fotografií ze složky Kréta 27.9. - 8.10.2007